otrdiena, 2015. gada 26. maijs

Botāniskā dārza oranžērija jau atvērta!

Ceturtdien oficiāli tika atvērta Latvijas Nacionālā Botāniskā dārza (NBD) oranžērija. Oficiālajā pasākumā piedalījās arī valsts prezidents Andris Bērziņš.
Jau pēc oficiālās atklāšanas, kurā runu sacīja valsts prezidents, NBD direktoru Andreju Svilānu, sveica gan Salaspils domes pārstāvji, gan kaimiņvalstu botānisko dārzu pārstāvji, gan pašmāju kaimiņi - Latvijas Universitātes Botāniskā dārza pārstāvji, kuri pasniedza asprātīgu dāvinājumu - siltzemju kociņu, kura zaros bija iekārti cīsiņi. Kopumā, dāvinājumi bija dažādi augi, kas nav NBN kolekcijā, bet turpmāk tie priecēs apmeklētājus.
Botāniskā dārza platība ir 129 hektāri, un te vērojami ap 15 000 dažādu augu. Botānisko dārzu dibinot, tika noteikti tā galvenie uzdevumi: pētījumi botānikā, dekoratīvajā dārzkopībā, apstādījumu veidošanā, augu introdukcijā, ģenētikā, selekcijā, ka arī pētījumu popularizēšana. 1968. gadā dārzam piešķīra zinātniskās pētniecības institūta statusu.

Salaspils botāniskaja dārzā zied kamēlijas

Jaunajā oranžērijā beidzot sācis ziedēt kaprīzais silto zemju augs - kamēlija.
Īpašs prieks par šo notikumu ir Salaspils Botāniskā dārza direktoram Andrejam Svilānam, kurš pauda, ka kamēlijas, kuras jaunajā oranžērijā šobrīd klājas ar skaistiem ziediem - vecajā mājvietā ir nīkuļojušas un birdinājušas ziedpumpurus.
Šīs mūžzaļās Āzijas skaistules ir vairāk kā 1,000 gadus augušas Austrumāzijā labi apgaismotā kalnu mežā netālu no jūras. Dažreiz tās var atrast 3,000 metru augstumā, kur karstas un mitras vasaras mijas ar aukstām un sniegotām ziemām. Šie augi vislabāk jūtas apgaismotā, ēnainā vietā porainā un ar trūdvielām bagātā augsnē.  Augs pieder pie ziedošo tējas augu dzimtas, no kurām populārākās ir Camellia sinesis – tējas augs  un Japānas kamēlija – Japanese camellia. Kamēlija ir krūmveida augs ar spožām, zaļām lapām un iespaidīgiem, kupliem, līdz pat 15 cm diametrā ziediem, kas parasti ir baltā, rozā vai sarkanā krāsā. Kamēlija var sasniegt apmēram 3 metru augstumu un 1,5 m platumu.
Visas kamēlijas pieder pie ziedošo tējas augu dzimtas (Theaceae). Camellia sinesis (tējas augs) ir vislabāk zināmā suga, tāpat kā dekoratīvā suga camellia japonica. Tas nav brīnums, ka briti 18. gadsimta vidū bija noskatījuši šo ziedu pateicoties tā vērtīgajām lapām, kad lielos daudzumos importēja tēju no Ķīnas – iespējams, ka tie bija centieni pārtraukt Ķīnas tējas monopolu un audzēt tēju pašiem. Viņi šim mērķim uzpirka ķīniešus, bet ķīnieši pārspēja angļu tirgotājus viltībā, pārdodot tiem tējas augu vietā dekoratīvos augus, Camellia japonica.
Tulkojumā no latīņu valodas Camellia japonica nozīmē "nemirstības simbols". Kamēlijas iedzīvināja Francijas imperatore Žozefīne. Tās apburošie ziedi, kas atgādina savvaļas rozes, ir iedvesmojuši Aleksandru Dimā, kura romāns "Kamēliju dāma" Francijā 19. gadsimtā izraisīja lielu interesi par kamēlijām. Arī Džuzepe Verdi, kurš sakomponēja operas "Traviata" libretu par kurtizānēm, kuru simbols bija kamēlija. 

Kurmja rakumu stāsts, jeb nesmukumi Saulkalnē

Saulkalnes iedzīvotāji klusi lamā kanalizācijas ierīkošanas būvdarbu veicējus, kas ne tikai par diviem mēnešiem  nokavējuši darbu nodošanas termiņu, bet arī ceļus pie iedzīvotāju mājām pārvērtuši par kurmja rakumiem, kuri lietus laikā pārtop par dubļu jūru.
Saulkalne ir apdzīvota vieta Salaspils novada Salaspils pagasta dienvidaustrumos. Izvietojusies Daugavas (Rīgas HES ūdenskrātuves) labajā krastā iepretī Nāves salai. Romantiskas ainavas pie Daugavas un mierīgs ikdienas ritms. Tomēr viss nav tik idilliski, kā varētu domāt. Pateicoties ceļu būvniekiem, iedzīvotāji jau ilgāku laiku ir spiesti klunkurēt pa akmeņiem un brist dubļus, kas veidojas lietainā laikā.
Apstaigājot izrakātos ceļus, gandrīz visās sētās rej suņi, arī viņiem nepatīk notiekošais. Kā stāsta kāda vietējā iedzīvotāja, sākotnēji ceļu būvnieki solījuši visus darbus pabeigt pērn. Klāt jau nākamais gads, pienācis pavasaris, bet ceļš joprojām nav pabeigts. Šķiet, strādnieki arī tādi paslinki pagadījušies - tālumā vientuļi braukā traktors un veic šķietami bezjēdzīgu darbu - vāc zemi un ber netālu esošā kaudzē.
Kā stāsta vietējie iedzīvotāji, dubļos grimst ne tikai kājas, bet arī mašīnas. Tas viss pateicoties tam, ka šeit par Eiropas savienības naudu tiek ierīkota kanalizācija un ūdensvads. Caur kādu privātmājas teritoriju izrakta tranšeja, citam pagalms piešķūrēts ar zemi. Visapkārt postaža. Lūk ko nozīmē jēdziens "veicam ātri un kvalitatīvi visa veida iekšējo kanalizācijas un ūdensvada tīklu izbūvi"!
Sašutumu cilvēkos rada ne tikai solījumu nepildīšana, bet arī tas, ka bērni iestieg dubļos un netiek uz mājām, jo bez zābaka taču neiesi uz mājām, bet arī tas, ka pie kādas mājas iebrauktuves dižojas zīme - iebraukt aizliegts. Šīs mājas iedzīvotāji spiesti ķepuroties gar zīmi, lai izietu no pagalma. "Ar domi ir tukša runāšana," teic Lidija, kurai nācies pat glābt mazbērnu, kurš iestidzis ielas vidū dubļos un nav ticis uz mājām. Kā skaidro Lidijas kundze, dubļos bija iestidzis arī būvdarbu veicēju traktors. Arī viņai nav zināms, kad ceļi beidzot iegūs cilvēcīgu izskatu.
Darbi pie kanalizācijas un ūdensvada sistēmas ievilkšanas sākās oktobrī un, saskaņā ar plānu, tiem bija jābeidzas 31. decembrī. Kā skaidro vietējie iedzīvotāji, šobrīd neviens nezina, kad darbus plānots pabeigt, neviens nav brīdināts. Tāpat, cilvēkiem jāzīlē kafijas biezumos, vai no rīta varēs izbraukt ar automašīnu no pagalma. Kad un kur sāksies kārtējā rakšana neviens nezina, arī hidranti uzstādīti šķībi greizi...
Jāteic, ka būvdarbi netiek veikti kvalitatīvi. Pašvaldība ne reizi vien ir saukusi uz tepiķa būvdarbu veicējus, kuri uzvarēja konkursā, solot darbus veikt par saprātīgu summu un iekļauties termiņos. Pašvaldība atzīst, ka būvdarbu veicēju izvēlējās, kā galveno kritēriju nosakot zemāko cenu.
Tomēr ne vienmēr lētākās cenas piedāvātājs garantē arī kvalitāti! Protams, ka līgumu ar uzņēmumu neviens negrasās lauzt, jo tas nozīmē tiesvedību un laika patēriņu.
Ar zināmām bažām jādomā, kas notiks tālāk. Var tikai prognozēt, ka rakšanas darbu dēļ ievērojami pacelsies ūdens līmenis dažu īpašnieku ierīkotajās ūdens ņemšanas akās. Citviet akas var palikt visai patukšas. Nemaz nerunājot par to, ka rakšanas darbu gaitā akās dzeramais ūdens kļūst duļķains un nelietojams.
Visai viennozīmīgi teikt, ka Salaspils novada domes un pašvaldības SIA "Valgums-S" mērķis paaugstināt iedzīvotāju dzīves kvalitātes līmeni un pilnveidot Salaspils infrastruktūru, daļēji ir izgāzies. Tomēr, lai nomierinātu cilvēkus, jāteic, ka šādas problēmas ir arī citur Latvijā, kur mūs laipni pieslēdz pie pilsētas ūdensvada. Tas gan ir visai vājš mierinājums.

Salaspils stiklotā augu pils

Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijas stiklotā pils sagaidījusi savus pirmos viesus, kuri varēja aplūkot vairāk nekā 2100 augu dažādības. Izstaigājot jauno stikla namu var ielūkoties arī apmeklētājiem slēgtajās telpās, kur krāšņi zied dažādas puķes, turpat var aplūkot arī uz robežas konfiscētos augus. Jāpiebilst, ka jaunajā oranžērijā tiks izvietotas kameras, ar kuru palīdzību varēs sekot augu dzīvei Nacionālajā botāniskajā dārzā.
Visi augi jaunajā mājvietā pārstādīti visa gada gaitā no Botāniskā dārza vecajām oranžērijām, kuru platība bijusi vien 300 kvadrātmetri. Oranžērijas kolekcijā ir 115 dzimtas, 412 ģintis, un tas viss kopā veido 2100 dažādības jeb taksonus.
Nacionālā botāniskā dārza platība ir 129 hektāri. Ap 40% teritorijas aizņem zinātniskās kokaudzētavas, siltumnīcas, eksperimentālās audzētavas. Pārējos 60% teritorijas izvietotas ekspozīcijas, kas paredzētas  apmeklētāju apskatei.

Aizvadīts pirmais stādu gadatirgus Salaspilī

Salaspils Nacionālā botāniskā dārzā norisinājās stādu parāde - gadatirgus, kurā dārza darbu mīļotāji varēja iegādāties visneiedomājamākos augus.
Visi interesenti varēja iepazīties ar stādaudzētavu jaunumiem, bagātināt savu kolekciju ar neparastiem augiem, iegādāties preci ne tikai dārzam, bet arī nopirkt ko saimniecībā noderīgu no Latvijas amatnieku un mājražotāju piedāvājuma. Piedāvājumā bija gan dārza tehnika, gan pārtikas preces.
Visu dienu botāniskā dārza centrālā daļa iepretī jaunajai oranžērijai burtiski "zumēja", kā bišu strops. Cilvēki aktīvi pirka rožu, zemeņu, augļu kociņu, vīnogu un dažādu ziedu stādus. Kā jau pavasarī, visplašāk piedāvājumā bija dažādi pavasara ziedi, kuru klāsts mijās ar krāšņi ziedošām rozēm un citiem ziediem.

Uzraugi atļauj pirkt Admirāļu klubu

Konkurences padome (KP) 18.jūlijā pieņēma lēmumu atļaut apvienošanos.
Tā paredzēta, Austrian Gaming IndustriesGmbH (AGI) iegādājoties 100% a/s Admirāļu klubs kapitāla daļu. AGI vienīgais dalībnieks ir Austrijā reģistrēts komersants Novatic AG, kuram pieder 100 % kapitāla daļu. AGI pamatdarbības veids ir spēļu automātu un kazino iekārtu ražošana, labošana un servisa pakalpojumi. Bez tam AGI ar 60% kapitāla daļu īsteno kopīgu izšķirošu ietekmi pār SIA Alfor un SIA Barklajs spēles. Db jau rakstīja (4.07.), ka Admirāļu kluba īpašnieks Jānis Dāvis beidzot pārdevis sev iepriekš piederošo kompāniju. Kam un par kādu summu uzņēmums pārdots, J.Dāvis Db neatklāja. Db rīcībā bija neoficiāla informācija, ka Admirāļu klubs pārdots kādai Austrijas kompānijai AGI. KP secinājusi, ka tirgus dalībnieks ar salīdzinoši lielu tirgus daļu nevar negatīvi ietekmēt konkurenci azartspēļu pakalpojumu tirgū. Tādējādi KP atļauj apvienošanos. 

Kā iemācīties braukt ar divriteni? 

Kā iemācīties braukt ar divriteni?


Tev nekad nav bijis trīsritenis, kuram tētis ar laiku noņem papildus ritenīšus, kas paredzēti, lai bērns jau pirmajā velobraucienā nenokristu, nesasistos un nozvērētos nekad nebraukt ar velosipēdu? Varbūt esi sev pateicis, ka nekad vairs nekāpsi uz šī dzelzs gabala, kura dēļ guvi sāpīgus sasitumus un nobrāzumus? Beidzot tevī ir nobriedusi vēlme iemācīties braukt, par spīti visam un visiem, tu esi cīnītājs šajā nežēlīgajā pasaulē! Ja, tā, ņem savu iedomāto vai jau iegādāto dzelzs rumaku un seko padomiem. Tikai viens, BET. Apgūt velobraukšanas iemaņas ļoti ieteicams kādā pļavā, viegli izbraucamās smilšainās vietās (uz smilšainiem ceļiem). Ņem vērā, ka mācību procesā, vizinoties pa asfaltētu, bruģētu, akmeņainu ceļu, tu iedzīvosies nevajadzīgos zilumos un nobrāzumos, un pfu, pfu salauzīsi kādu locekli.
Padomi: pirms uzsākt mācību stundu, pārbaudi un atceries, cik asi nostrādā bremzes. Mācoties braukt, labāk neizmanto velosipēdu, kas aprīkots ar disku bremzēm. Ņem vērā, ka velosipēdam var nokrist ķēde. To uzlikt var apgriežot velosipēdu un novietojot ar sēdekli uz zemes. Ķēdi jāuzliek uz zobrata no kura tā nokritusi un turot pedāli jāiegriež riteni braukšanas virzienā. Ķēde pati nostāsies vietā. Galvenais nežēlo katru skrambu uz velosipēda, bet domā par sevi!
1. Palūdz, lai kāds labs draugs pietur riteni, kamēr tu uzrausies uz sēdekļa. Uzkāpjot uzliec kājas uz pedāļiem. Tad palūdz draugu, lai viegli pastumj tevi ar riteni un mēģini kustināt kājas, kā minas pedāļi, vienlaicīgi mēģini noturēt līdzsvaru. Vēlams, lai draugs tevi nepalaiž pašgaitā – garantēts kritiens.
2. Cits variants. Kājas abās riteņa rāmja pusēs. Palūdz, lai draugs pietur tevi, riteni aiz sēdekļa, jeb abus. Uzliec sēžamvietu (ja sēdeklis noregulēts tik zemu, ka stāvot vari uz tā apsēsties) uz sēdekļa. Ja sēdeklis ir novietots augstāk, lasi tālāk. Velosipēda pedāli nolaid zemāk pie zemes un uz tā arī liec pēdu. Tātad, vienu pēdu uzliec uz pedāļa, otra uz zemes un balstoties uz tās kājas, kas ir uz zemes mēģini iestumties. Vienlaicīgi ar mēģinājumu iestumties, mēģini apsēsties uz sēdekļa un noturēt līdzsvaru. Līdzsvara izjūta tev palīdzēs apgūt iepriekš minētās darbības. Un visu šo laiku neļauj draugam tevi palaist vaļā. Uzmanies no tā, ka kājas nošļūk no pedāļiem, jo vari sevi viegli savainot.
3. Esi beidzot iemanījies noturēt līdzsvaru un mazliet braukt. Tagad tikai mieru. Pirmie pastāvīgie braucieni joprojām tev ir zemūdens akmeņi. Tagad tu vari pabraukt gabaliņu uz priekšu, bet nemāki apstāties. Tam paredzētas bremzes, kas novietotas pie stūres. Padoms – pirms uzsāc savu pirmo braucienu, pārbaudi bremžu “asumu”.
4. Bremzēšanai vienmēr izmanto aizmugurējā riteņa bremzes. Ja izmantosi priekšējā riteņa bremzes, vari apmest slaidu kūleni ar visu braucamo, ups, sāpīgi! Ja vēl nezini, kuras ir priekšējās, kuras aizmugurējās, vislabāk spied abas. Bremžu klucīši piespiedīs abus riteņus un velosipēds apstāsies. Savukārt bremzēt tikai ar priekšējām varēsi, kad būsi pilnība pilnveidojis savu braukšanas stilu.
5. Kad esi nolēmis apstāties, nospied abus bremžu rokturus. Dari to pakāpeniski, tu sajutīsi, kā nostrādā bremzes, izjūti procesu. Nekādā gadījumā nespied bremzes strauji, jo tev vēl nav nepieciešamo iemaņu. Kad ritenis palēlina gaitu un tūlīt, tūlīt apstāsies, atbrīvo vienu kāju no pedāļa un sagatavo to saskarsmei ar zemi. Turi līdzsvaru, bremzē un liec kāju pie zemes. Ja ritenis vēl brauks, un tu mēģināsi nokāpt, pieliekot kāju pie zemes, vari nokrist. Visas darbības sanāk veikt gandrīz vienlaicīgi – bremzēšana, kāja pie zemes un nokāpšana no riteņa.
6. Kad esi nobremzējis, lecot no riteņa, “neuzkaries” rāmim ar katru kāju savā pusē. Vari sasisties.

Birkavs: internets nākotnē kriminalizēsiesNevalsts pretpirātisma organizācijas "Business Software Alliance" (BSA) Latvijas komitejas valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs apgalvo, ka valsts iestādēs vismaz trešdaļa datorprogrammu nav licencētas. Organizācija ir apņēmusies palīdzēt valstij ieviest kārtību šajā jomā un pagaidām neaiztiks individuālos lietotājus, bet galveno vērību veltīs lielajiem uzņēmumiem.
Decembra pirmspēdējā nedēļā pēc līguma noslēgšanas ar kompāniju "Microsoft", kas paredz "Microsoft" programmatūras legalizēšanu valsts iestādēs ar atlaidēm, premjerministrs Aigars Kalvītis sacīja, ka nav pieļaujama situācija, ka ar pirātiem cīnās cilvēki, kas paši izmanto nelegālās programmas. 27. decembrī plašākai sabiedrībai kļuva zināms, ka Valsts policija, kas apkaro pirātisko datorprogrammu izmantotājus, lieto nelicencētas datorprogrammas. Šo informāciju apstiprināja Valsts policijas amatpersonas. Gandrīz 90 procenti datorprogrammu, ko izmanto iekšlietu sistēmā, ir nelicencētas. Valsts policija apgalvoja, ka naudas trūkuma dēļ vairumam datorprogrammu neesot pagarināts licences termiņš.
Sertifikāti tikai dažām ministrijām
Šobrīd no valsts iestādēm BSA sertifikāti piešķirti Aizsardzības, Izglītības un Finanšu ministrijai. "Esmu pūlējies pārliecināt Ministru kabinetu, ka visām iestādēm jāveic audits, jo kā gan citādi lai valsts iestādes pamato savus budžeta pieprasījumus?" domā Birkavs.
BSA ir biznesa datorprogrammu asociācija, kas dibināta, lai izplatītu ar datorprogrammu legalitāti saistīto informāciju un juridiski aizstāvētu kompāniju intereses cīņā pret nelikumīgu datorprogrammu izmantošanu jeb pirātismu. BSA sākotnējā politika bija iebaidīšana. Pašlaik BSA — vismaz Latvijā — kļūst par padomdevēju un piedāvā palīdzību.
Vismaz divas trīs reizes mēnesī BSA saņem sūdzības no darba atlaistām personām, kas vēlas ieriebt bijušajiem darba devējiem. BSA uzsver, ka nav ieinteresēta gremdēt uzņēmumus, bet gan vēlas sakārtot šo jomu. Pārbaudīta tiek visa informācija, kas nāk no uzņēmumiem, policijas, VID, informācija no IT kompānijām un citiem avotiem, arī anonīmie telefonzvani. Savukārt, ja iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars īstenos ideju, ka autortiesību pārstāvju paspārnē jāveido interneta portāls, kurā ikviens varētu anonīmi informēt par nelegālu datorprogrammu izmantošanu, tad šai problēmai tiks pievērsta lielāka sabiedrības uzmanība, lai gan var prognozēt arī savstarpēju apmelošanu.
Plāno palīdzēt uzņēmumiem
BSA pārstāv autortiesību īpašniekus un ir pilnvarota pārstāvēt autortiesību īpašnieku tiesības. Šī aģentūra var pieprasīt sakārtot konkrēta uzņēmuma programmatūru. Ja tiek konstatētas nelikumīgas programmas, pie pārkāpējiem ķeras policija un tai ir tiesības saukt pie administratīvās un kriminālatbildības. Savukārt BSA izvirza civilprasību. Organizācijas pilnvarotais advokāts tiesā parasti prasa kompensācijā atlīdzināt divreiz lielāku summu.
Ja BSA ir noslēgts līgums ar pamatuzņēmumu un policija atnāk pārbaudīt uzņēmumu, kurā konstatēta nelegāla programmatūra, attiecīgais uzņēmums var atsaukties uz BSA jau izteikto brīdinājumu. "Mēs ar uzņēmumiem slēdzam tā saukto jumta līgumu. Mēs sazināmies ar attiecīgo uzņēmumu un piedāvājam dažos mēnešos (bet ne ilgāk par sešiem mēnešiem ) sakārtot savas lietas, iegādāties licencētās programmas," teic Birkavs. Nākamajā gadā BSA plāno vairāk palīdzēt uzņēmumiem gan ar padomu, gan veicot auditu (audits atšķirībā no tā sauktā jumta līguma ir maksas pakalpojums), gan arī piešķirot BSA sertifikātu, ja izpildītas visas prasības.
Nelegāļu skaits nemazinās
Birkavs zina teikt, ka šogad pirātisms nebūt nav samazinājies — Latvijā tas sasniedz 58 procentus, bet Eiropā vidēji 34 procentus no kopējā programmatūras daudzuma. "Savulaik varēja teikt, ka lielākais pirātisms ir valstī — valsts uzņēmumos un organizācijās. Šīs iestādes tagad veic iekšējo auditu, tiek finansētas licencētu programmu iegādes. Kalvīša valdība ir pirmā, kas vēlas un jau ir iesaistījusies pirātisma apkarošanā," — tā Birkavs.

Tomēr pasaulē lielāko vairākumu pirātisma struktūrā veido individuālie lietotāji. Pašlaik pārbaudīt mājas datorus nav iespējams, jo nav tādu likumu, kas atļautu policijas vai Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem spert soli pār privātīpašuma slieksni.
BSA apgalvo, ka privātais lietotājs nav jāaiztiek, turklāt ar šo zaglēnu daļu teorētiski iespējams izrēķināties samērā viegli. Atliek tikai piegriezt pieeju failiem. Piemēram, izveidot DC++ hubu vai "Torrent" trekeri un izreklamēt. Tad uzturēt dažus mēnešus un visbeidzot visus lietotājus ņemt ciet. Tālāk atliek pieprasīt visiem DC++ hubiem aizvērties vai arī būt "tīriem". Pēc tam var sākt piekasīties provaideriem par trafika kontroli.
Policijai tas nesagādātu nekādas problēmas, ņemot vērā, ka neviens lietotājs nekur slēpjas. Pašlaik policija ķer arī nelegālās produkcijas dīlerus, un nesen izveidotā īpašā policijas nodaļa izmeklē nelegālu naudas pārskaitīšanu un informācijas zagšanu. Tiesa gan, par to neviens skaļi nerunā. Nodibināta ir arī Ekonomikas policijas Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības nodaļa. Policija jau aizturējusi pirmos failu apmaiņas hubu turētājus.
Pirātisms piesedz naudas legalizēšanu
"Licencētai jābūt jebkurai programmai, arī bezmaksas. Licence ir dokuments, kurā norādīts, ka šo programmu var lietot bez maksas. Ja programmas tiek nosūknētas internetā, arī tur parādās dokumenta atļaujas, kas jāizprintē un jāpievieno grāmatvedības dokumentiem," atgādina Birkavs.
Šogad likumā izdarītās izmaiņas, proti, legālās prezumpcijas ieviešana būtiski atvieglo policijas un tiesas darbu: "Nevis man jāpierāda, ka jūsu datorā ir nelicencēta programma, bet jums man jāpierāda pretējais." Tomēr, lai cilvēki bez piespiešanas sāktu lietot licencētas programmas, jāmaina attieksme pret intelektuālo īpašumu. Tam jākļūst tikpat svētam kā mantiskai lietai, kuru godīgs cilvēks pat domās nepiesavināsies.
Lai pārbaudītu, vai netiek lietotas nelegālas programmas, parasti tiek veikta manuāla pārbaude, tomēr Birkavs stāsta, ka šādam nolūkam var lietot speciālu disku, kas uzrāda visas instalētās programmas. Pēc tam notiek salīdzināšana ar grāmatvedības dokumentiem. Ir arī citi kontroles paņēmieni. IT tehnoloģiju kompānijas labi zina, kas tirgo nelegālas programmas un kas šos tirgotājus piesedz. "Ar datorpirātismu tiek atmazgāta par narkotikām iegūta nelegāla nauda. Protams, vienkāršāk ir samaksāt 250 latu administratīvo sodu par datorpirātismu. Brīvības atņemšana tiek piemērota ļoti retos gadījumos. Tāpēc vienkāršāk ir noziedzīgi iegūto naudu ieguldīt datorpirātismā un tā to atmazgāt," pieredzē dalās Birkavs.
Cik droši ir dati internetā?
"Domāju, ka ir dažādas drošības pakāpes. Manuprāt, internets nākotnē pilnīgi kriminalizēsies. Tas aizvien vairāk nonāks kriminālo struktūru rokās. Tā ir antivīrusu eksperta Kasperska prognoze. Internetā informācija ir pietiekami droša pret amatieriem jeb vienkāršiem lietotājiem, bet nedroša pret profesionāļiem — hakeriem. Piemēram, banku drošība attīstījās aplaupīšanas gadījumu dēļ. Bija cilvēki, kas mācēja atmūķēt seifus, tad seifus sāka spridzināt. Iemācījās arī taisīt seifus, kuros nevarēja ielikt spridzekli, bet tad, kad bija izdomāts tik drošs seifs, ka to nav iespējams ne uzlauzt, ne uzspridzināt, sākās banku aplaupīšana, sagrābjot naudu no kases. Līdzīga situācija ir ar internetu un drošības sistēmām," — tā Birkavs.